7-lecie przywrócenia prawa do zakładania pasiek w mieście

7 lipca 2023 roku będziemy obchodzić 7 – LECIE przywrócenia prawa do zakładania pasiek pszczelich we Wrocławiu. 7 lat temu 7 lipca 2016 roku dzięki Radzie Miasta, na wniosek prezesa Koła „Krzyki” Mirosława Majcherka oraz pszczelarzy i działkowiczów, zniesiono zakaz hodowli pszczół we Wrocławiu. Przywrócono prawo do zakładania pasiek. Wówczas Wojewoda zwrócił się do Pana Mirosława z prośbą o zamontowanie pasieki na dachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Pasieka została zamontowana rok później w czerwcu 2017 roku na dachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego na wniosek Wojewody Pawła Hreniaka. Pasiekę ustawiono z dala od wentylatorów klimatyzacji a następnie oszacowano ewentualną bazę pożytkową.

OD SŁÓW DO CZYNÓW

Na podstawie tych danych dotyczących powierzchni i ogólnych warunków dla prawidłowego funkcjonowania pasieki. Pan Mirosław zlecił wykonanie uli w zaufanej firmie „Sułkowski”. 12 ramkowa rodnia wielkopolska. Zabudowa ciepła i 2 półnadstawki ze specjalnie dopasowanymi ramkami 1/2 Dadanta o szerokości 35 mm 8 sztuk w korpusie. Zaprojektowana konfiguracja korpusów zapewnia maksymalny zbiór nektaru ze słabych pożytków i zasklepienie dojrzałego miodu na minimalnej powierzchni poszycia. Jednym z zastosowanych pomysłów są zawiasy w półnadstawkach. Pozwalają one na odchylanie korpusu miodni bez zbędnego dźwigania, co ułatwia dokonywanie szybkich przeglądów podczas pożytków. Jedna ramka w miodni waży do 2 kg.

”Moim głównym celem było aby zostało przywrócone prawo do zakładania pasiek i hodowli pszczół we Wrocławiu. Kwitnące drzewa, a jest ich bardzo dużo w zielonym Wrocławiu miały by zachowaną symbiozę z natura, którą reprezentują pszczoły.

Pszczoły nie rozróżniają miasta od wsi, dla nich pokarmem i życiem są tereny bogate w zieloną faunę. Na terenie Wrocławia istnieje mnóstwo ogródków działkowych, gdzie są drzewka owocowe i nie ma je kto na wiosnę zapylać. Drzewa „umierały” bo nie było pełnej symbiozy z naturą a przecież mimo wieloletniego zakazu hodowania pszczół we Wrocławiu. I tak były roje dzikie i drobne pasieki pokątnie trzymane przez pszczelarzy. Teraz fauna Wrocławia może oddychać pełną piersią.”

7 URODZINY PSZCZELARSTWA

7- lecie przywrócenia prawa do zakładania pasiek we Wrocławiu powinno mieć szczególną oprawę do czego należy zobowiązać szczególnie wrocławskich pszczelarzy. Czasami wystarczy wybić nowy wzór pokrywek na słoiki, wydrukować symboliczne banderole lub udostępnić pszczelarzom sprzedaż miodu we Wrocławskich Urzędach. Można zorganizować wystawę lub namalować nowy mural. Zapraszam do wspólnego świętowania 7 urodzin pszczelarstwa we Wrocławiu.