Machine Learning

Machine Learning w walce z globalnym spadkiem populacji pszczół

Od wielu lat obserwujemy znaczący spadek populacji pszczół. Odpowiadają one nie tylko za produkcję miodu, ale przede wszystkim za zapylanie kwiatów roślin. Spadek ich populacji wpływa na zbiory warzyw i owoców, co w dłuższej perspektywie staje się odczuwalne dla każdego z nas. Z tym globalnym problemem walczy łódzki startup Intelligent Hives tworzący, oparte o machine learning, urządzenia wspierające wzrost efektywności uli oraz dynamikę ich rozwoju.

Od początku XX wieku odnotowuje się na całym świecie drastyczny spadek populacji pszczół. Tzw. ,,Colony Collapse Disorder” obserwujemy szczególnie w Europie, Chinach oraz na terenie Ameryki Południowej. Skutki są niezwykle odczuwalne nie tylko dla pszczelarzy, ale przede wszystkim dla każdego człowieka. Pszczoły kojarzymy głównie z produkcją miodu, zapominając często o tym, że są to zwierzęta odgrywające główną rolę w
zapylaniu kwiatów roślin, a co za tym idzie wpływają one na wielkość zbiorów m.in. warzyw i owoców. Rozwiązaniem problemu, z którym borykamy się już od ponad dwóch dekad zajął się łódzki startup Intelligent Hives.

Zespół wywodzący się z Politechniki Łódzkiej stworzył inteligentne urządzenie pomiarowe BeeHUB, które łącząc się z aplikacją mobilną dostarcza pszczelarzom kompleksowe dane dotyczące uli. Ich technologia gwarantuje nie tylko wygodę i komfort właścicieli uli, ale przede wszystkim pozwala na kontrolę stanu pasiek, bez fizycznej ingerencji. Zdalny monitoring uli, w porównaniu z tradycyjnym i stosowanym dotychczas fizycznym przeglądem
pasiek, jest przede wszystkim mniej ingerującym rozwiązaniem. Dzięki naszemu urządzeniu pszczelarze badając stan swoich pszczół nie zaburzają ich rytmu życia poprzez otwieranie ula, a dodatkowo pozwala zachować stałą temperaturę wewnątrz, co jest niezwykle istotne dla tych owadów. – komentuje Sebastian Górecki, CEO Intelligent Hive. Aplikacja w połączeniu z urządzeniem pozwala na stały i precyzyjny monitoring temperatury panującej w poszczególnych kondygnacjach ula, jego wagę, poziom zanieczyszczenia powietrza, wilgotność oraz występowanie ewentualnych anomalii takich jak choroby, rójka czy niedokarmienie pszczół. Rozwiązanie wykorzystując machine learning oparty o badania naukowe nieustannie analizuje dane dostarczane z urządzenia BeeHUB oraz przedstawia użytkownikowi dodatkowo wnioski pozwalające na szybką reakcję.

„Nasze rozwiązanie pozwala na kompleksowe zarządzanie ulami zarówno dla właścicieli dużych pasiek, jak i początkujących amatorów. Szczególnie w przypadku tych drugich, niezwykle pomocne są rekomendacje opracowywane przez nasz system uczenia maszynowego, które pozwalają pszczelarzom podjąć odpowiednie działania z wyprzedzeniem i tym samym wykrywać choroby pszczół na wczesnym etapie, czy też zapobiegać nadmiernej wilgoci mogącej doprowadzić do gnicia ramek w miodni” dodaje Górecki.

Intelligent Hives rozwija swój produkt od 2019 roku, kiedy ich pomysł zwyciężył w konkursie startupowym Młodzi z Łodzi. Od tego czasu spółce udało się opracować finalną wersję produktu oraz wzbogacić funkcjonalność o wszelkie niezbędne dla pszczelarzy obszary. Co więcej, udoskonalono także sposób funkcjonowania urządzenia, które aktualnie nie wymaga dostępu do prądu, lecz może działać w oparciu o instalowane dodatkowo panele
fotowoltaiczne. W najbliższym czasie zespół łódzkiego startupu skupi się na zwiększeniu ilości monitorowanych pasiek w kraju, co pozwoli na szersze przetestowanie urządzeń, by w dalszej kolejności przygotować się do zagranicznej ekspansji.