Na prośbę S. Kowalskiego poeta Ernest Bryll napisał wiersz, który stał się modlitwą:
MARYJA REGINA APIUM
„Pani pracy uczciwej jak kropla miodowa
Która jest czystym złotem na świecie jedynie
Bo inne złoto ma skrwawione imię
Pani rojów grających jak pieśń różańcowa
Pani majowej łąki, pola kwitnącego
Ty nam otwierasz znak kwiatu każdego
Znasz imię drzew wszelkich. Pani akacjowa
Pani lipca, rzepaku. Słyszysz zioła wszelkie
Dla zgubionych znasz drogi najbliższe
Pani zbłąkanych, Ty nas doprowadzisz
Do niebieskiej pasieki. Ty w biedzie nie zdradzisz
Ale podniesiesz znów na ciepłej dłoni
Dasz siłę, gdy osłabną skrzydła wystrzępione
Matko. Która karmiłaś Syna miodem mlekiem
Wróć nam uczciwość pszczoły
Weź w swą opiekę.”
Ojciec św. Jan Paweł II w czasie audiencji udzielonej pszczelarzom z diecezji zielonogórsko – gorzowskiej w bibliotece prywatnej w dniu 5 grudnia 2004 roku poświęcił oryginalny obraz Mariae Reginae Apium i zalecił, aby odpust z tego tytułu obchodzić w ostatnia niedzielę maja. Obraz powstał z inicjatywy Sławomira Kowalskiego, pszczelarza z Kosobudza, którego w roku 2000 na Lednicy o. Jan Góra poprosił aby w następnym roku przywieźć nowe ikonograficzne przedstawienie Matki Bożej dla Pszczelarzy.

W marcu 2002 roku uczestniczyłem w uroczystościach Świętego Triduum Paschalnego w Paradyżu. Podczas uroczystej procesji rozpoczętej obrzędem poświęcenia ognia a następnie uroczystym naznaczeniem i poświęceniem świecy paschalnej symbolizującej Chrystusa – padają słowa : „.. przyjmij Ojcze Święty tę świecę, owoc pracy pszczelego roju”. I wówczas zobaczyłem przyszły obraz nad którym wcześniej na próżno się zastanawiałem. Teraz przyszedł mi przed oczy taki motyw: Maryja idąca przez pasiekę, ubrana w czerwoną królewską szatę, niosącą plaster miodu pszczelego jako zapowiedź Zmartwychwstałego Chrystusa w symbolu woskowej kolumny- świecy paschalnej. Plaster niesiony przez Maryję skojarzyłem zarówno ze słodyczą Chrystusowej Chwały jak i symboliką. ( miód i wosk).
Całość dopełniało drzewo kwitnącej akacji – jej białe kwiaty symbolizują czystość Dziewicy Maryi nad, której głową unosi się delikatna aureola. Przeniesienia tej wizji na płótno podjął się malarz amator Marek Szymański z Zielonej Góry. I tak 3 sierpnia 2002 roku powstał obraz:
„Maryja- Królowa Pszczół” -” Maria Regina Apium”.