Najwyższe wyróżnienie

NAJWYŻSZE WYRÓŻNIENIE POLSKIEGO ZWIĄZKU PSZCZELARSKIEGO

W dniu 19 listopada 2022 roku we Wrocławiu przy ul. Zwycięskiej podczas walnego zebrania delegatów związków pszczelarskich zrzeszonych w Dolnośląskim Związku Pszczelarzy we Wrocławiu odbyła się uroczysta gala, podczas której uhonorowano osoby zasłużone dla dobra pszczelarstwa.

Przemówienie prezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego pana Pana Tadeusza Dylona

Dopóki będę miał siłę i nie minie moja kadencja całą swoją siłą i całą swoją mocą będę pracował dla dobra pszczelarzy i pszczelarstwa w Polsce. Dopóki jestem prezydentem powiem, że potrafimy to robić tylko trzeba nas wesprzeć. To w pszczelarzach jest siła. Prośba do delegatów wybranych na Polski Zjazd: Aby konstruktywnie i merytorycznie przygotowywali się na Ogólnopolski Zjazd. Jeszcze wiele spraw przed nami. Naszym sukcesem jest sprawa rzeczoznawców chorób pszczół. Po wielu latach pracy doszliśmy do kompromisu. Ta funkcja będzie się nazywała pomocnik lekarza weterynarii jest to sukces, bo też długo pracowaliśmy, aby była to praca płatna i tak się stało.

Jest takie powiedzenie: „Kropla drąży skałę”. Powoli przez kilka lat dopięliśmy do końca tą sprawę i uważamy to za nasz sukces. Dlatego prośba do wszystkich pszczelarzy, aby się nie poddawać, pukać aż drzwi zostaną otwarte. Pszczelarze ustawowo są rolnikami należy się powoływać na nią, aby w takich przypadkach jak wsparcie suszowe było możliwe również dla pszczelarzy. Jeśli jest susza to wydajność miodowa też jest mniejsza. Szanowni pszczelarze wspierajcie swojego prezydenta a ja nie spocznę, dopóki mam siłę będę działać na rzecz pszczelarstwa w Polsce.

„Dziś w tym miejscu pragnę wręczyć najwyższe wyróżnienie Polskiego Związku Pszczelarskiego za szczególne zasługi na rzecz pszczelarstwa statuetki i medale im. Ks. Jana Dzierżona oraz medale i dyplomy z okazji stulecia powstania pierwszej organizacji pszczelarskiej 1922-2022 r.”

Wręczenie statuetek i medali

Statuetka im. Ks. Jana Dzierżona:
Andrzej Gryglak – Strzelin,
Mieczysław Okoń – Zgorzelec,
Radosław Rodziewicz – Prezes Zgorzelec.

Medal im. Ks. Jana Dzierżona:
Stanisława Nęcka – Prezes Dzierżoniów,
Eugeniusz Piotrowski – Gądkowice,
Marian Krzyżostaniak – Oborniki Śląskie,
Stanisław Grygiel – Prezes Ziębice,
Stanisław Wołowiec – Prezes Kudowa Zdrój.

Medal i dyplom z okazji stulecia powstania pierwszej organizacji pszczelarskiej 1922-2022 r.:
dr. hab. inż. Barbara Tomaszewska,
dr. hab. Adam Roman,
dr. hab. Paweł Chorbiński,
Marek Tarnacki dyrektor DODR,
Piotr Czajkowski prezes Gądkowice,
Stanisław Wołowiec prezes Kudowy Zdrój,
Czesław Trzciański prezes Dolnośląskiego Związku Pszczelarzy we Wrocławiu.

Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego otrzymał medal 70 lecia Pszczelarstwa na Dolnym Śląsku, wręczenia w imieniu Dolnośląskiego Związku Pszczelarskiego dokonał prezes Czesław Trzciański.

Przemówienie dr.hab. Pawła Chorbińskiego profesora UPWr

„W imieniu wyróżnionych należy podziękować za wkład Polskiego Związku Pszczelarskiego jak i władzom Dolnośląskiego Związku Pszczelarskiego za otrzymane wyróżnienie, którym jest najwyższe wyróżnienie statuetką im. ks. Jana Dzierżona. Jest to przykład dla pozostałych pszczelarzy, aby przykładając się do swojej pracy na rzecz pszczelarstwa mogli takie wyróżnienie otrzymać. W tym miejscu chciałbym poinformować, że efektem naszej ciężkiej pracy pojawi się na polskim rynku nowy produkt zwalczający warrozę. Kolejnym krokiem naszych działań jest to. że paski lękowe dostaną kolejne dwa tygodnie na pozostawienie w rodzinach pszczelich. Wiemy, że pozostawienie ku lepszej wydajności na dwa tygodnie doprowadzi do skrócenia o dwa tygodnie sezonu pszczelarskiego. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za szczególne wyróżnienie.”