Pszczelarstwo na Dolnym Śląsku ma się dobrze!

W województwie dolnośląskim znajduje się miejsce szczególne i wyjątkowe. Miejsce, które od 1945 roku zarządzane jest przez rodzinę Ziębów, która to z dziada pradziada, bo już od końca XIX wieku przekazuje swoim kolejnym pokoleniom pasję i sztukę prowadzenia pasieki. 

Jako pierwszy pszczelarstwem zajmował się Jan Zięba, dziadek Wacława, czyli ojca Zenona Zięby, który aktualnie wraz z swoim synem Bartłomiejem prowadzi pasiekę. Będąc członkiem Dolnośląskiego Związku Pszczelarzy oraz Krainy Łęgów Odrzańskich pszczelarze dokładają wszelkiej staranności, by ich miód był najwyższej jakości przy zachowaniu 100% naturalności. Trzeba przyznać, że wychodzi im to z sukcesami – jako jedyna pasieka z województwa dolnośląskiego otrzymali tytuł finalisty ogólnopolskiego konkursu “Grand Prix Pszczelarz Roku 2022”. Gratulujemy!

Pan Zenon od 2002 roku pełni funkcję Prezesa Powiatowego Koła Pszczelarzy w Środzie Śląskiej, dzięki czemu ma realny wpływ na rozwój pszczelarstwa na terenie województwa dolnośląskiego, a także na zachowanie właściwych praktyk i tradycji.

Obecnie w pasiece znajduje się aż 579 rodzin pszczelich, gdzie każda rodzina średnio produkuje rocznie 20 kg miodu. Oznacza to, że pasieka wytwarza około 10 ton miodu rocznie. Co ciekawe, wszystkie matki pszczele są pochodzenia krajowego, a pasieka jest prowadzona w modelu mieszanym, czyli półwędrownym. Oznacza to, że część uli jest transportowana na pożytki pszczele, które są odpowiednie dla danego okresu i zamiaru pozyskania konkretnego rodzaju miodu. W 2021 roku aż 150 rodzin pszczelich było przynajmniej raz transportowanych.

W pasiece są produkowane głównie miody wielokwiatowe, rzepakowe, lipowe i gryczane, a także wytwarzana jest pierzga i propolis. Miody nektarowe i spadziowe opatrzone są certyfikatem Lokalnej Grupy Działania “Łęgi Odrzańskie”, co oznacza, że są wytwarzane naturalnie, z poszanowaniem przyrody oraz na terenie Łęgów Odrzańskich.

To nie wszystko! Pasieka oferuje również produkty dla innych pszczelarzy, takie jak matki pszczele rasy kraińskiej, sprzęt pszczelarski oraz węzę pszczelą. Na terenie pasieki znajdują się również domki do uloterapii, które są otwarte dla przyjezdnych w sezonie wiosenno-letnim.

Warto dodać, że właściciele i pracownicy pasieki biorą aktywny udział w życiu społecznym poprzez angażowanie się w organizację lokalnych wydarzeń czy też prowadzenie prelekcji w szkołach i przedszkolach na temat pszczół i pracy w pasiece.

Jak można zakupić miody oferowane przez Pasiekę Ziębów? Co kto lubi – zarówno przez internet jak stacjonarnie. Wybierając zakup online wystarczy skontaktować się z pasieką przez Facebook, Instagram, Whatsapp lub wejść na stronę www.pasieka-ziebow.pl i dokonać zakupu konkretnego miodu. W rejonie województwa dolnośląskiego miody są rozwożone osobiście przez właścicieli pasieki prosto pod drzwi klientów. Do pozostałych województw miody są wysyłane kurierem w ekologicznych opakowaniach. Stacjonarnie miody można nabyć w samej pasiece lub na cyklicznych imprezach i targach zdrowej żywności organizowanych w województwie dolnośląskim, których w sezonie jest naprawdę mnóstwo!

Zachęcamy Was do zamówienia miodów oferowanych przez Pasiekę Ziębów – są naprawdę wyborne! Śledźcie również życie ich pasieki na Facebook’u i Instagramie – dzięki temu dowiecie się, które miody są aktualnie w sprzedaży, a także poznacie mnóstwo ciekawostek na temat pszczół, miodu i pszczelarstwa!